Vai arī kontaktlēcas ir pirmās vajadzības pirkums? Vai arī tomēr kaut kāda ekstra?

2020-11-18

Tad, kad tika radītas kontaktlēcas, tad pilnīgi pārvērtās indivīdu sapratne par to, kā var koriģēt redzi. Tālredzīgie un tuvredzīgie pacienti jau var bez bailēm braukt, sportot, peldēt un redzēt dažāda veida afišas un citus uzrakstus, nenēsājot brilles. Bet kā kontaktlēcas radās?

Droši vien tas liekas ne visai ticami, bet mēģinājumi izstrādāt lēcas acīm bija tiešām jau uzsākti sešpadsmitā gs. beigās un tas bija paša L. da Vinči mēģinājums. No viņa palikušajos arhīvos ir 1508.g. uzmetumi, kur attēlota ierīce, kura paredzēta redzes koriģēšanai. Pierakstos aprakstīts, ka savdabīga lēca jāuzstāda uz acs un tā palīdz redzēt. Šodien zinātnieki ir pārliecināti, ka tieši šis Leonardo izgudrojums kļuva jau par šodienas lēcas paraugu.

Tomēr Leonardo izgudrojums tad nesaņēma atzinību un uz apmēram 400 gadiem bija aizmirst. Vienīgi 1887.gadā vācu stikla pūtējs Frīdrihs Müllers pielietoja Leonardo ideju. Tika radītas sava veida protēzes, kuras bija ar acs veidolu. Tā lēcas daļa, kas atrodas virs acs baltuma, bija no balta stikla, bet sastāvdaļa, kas atradās virs pašas zīlītes , bija caurspīdīga.

Un tad pa īstam milzīgs sasniegums bija tad, kad K.Tauhey 1947.gadā izveidoja pirmās kontaktlēcas ar tiešām mazu diametru, kurš aptvēra tikai acs radzeni un tika izgatavotas no plastmasas, un tās nebija līdzīgas stiklam. Pēc tam lēcas pārtapa par tādām, kādas tās pazīstam tagad.

Savukārt mūsdienās pat iespējams iegādāties kontaktlēcas internetā, bez šaubām, kad ir zināms, kādas tieši lēcas vajadzīgas. Taču eksistē arī tāda tipa kontaktlēcas interneta veikals, kurā ir ārsti, kas varētu pārbaudīt klientu acis kā arī izrakstīt lēcas acīm. Pasaule attīstās un paliek ērtāka. Un, ja agrāk pašas pirmās lēcas bija tiešām diezgan dārgas, taču šodien lēcas cena patīkami pārsteidz.

Kontaktlēcas un arī to atlases kritēriji

Pirmais, kam tad vērst uzmanību, kad tiek izvēlētas kontaktlēcas, jau ir tieši tas, vai, piemēram, lēcas jau ir cietas vai mīkstas. Kontaktlēcas, kas ir cietās, uz šodienu jau pilnveidojās. No sākuma viņas tika izgatavotas no stikla, pēc tam no organiskā stikla, pvc un noklāja visu virsmu acij. Pats pēdējais posms bija tieši ražošana no īpaša materiāla - silikona akrilāta. Galvenās cieto lēcu īpašības ir minimāls redzējuma kropļojums (šeit pats materiāls visvairāk notur to formu), izturība pret bojājumiem, materiāls ir mazāk pakļauts netīrumiem, vajadzība mitrināt lēcas ir mazāka, jo tās ir bez ūdens un neizžūst ilgi valkājot, pienācīgi rūpējoties, izmantošanas termiņš pārsniedz to, kas ir mīkstām lēcām. Mīkstās kontaktlēcas ir taisītas no speciāla elastīga materiāla - silikona hidrogēla vai hidrogēla. Pēc lēcu maiņas tās var iedalīt: vienas dienas kontaktlēcas (vienreizējās lietošanas), divu vai vienas nedēļas kontaktlēcas, plānotā nomaiņa, kuras jāmaina ik pēc viena līdz trīs mēnešiem un visbeidzot tradicionālās, kuras maina jau pēc 6 mēnešiem. Bez šaubām, ikvienas lēcas cena ir atkarīga ne tikai no tā kāds materiāls izmantots, bet arī, piemēram, no nēsāšanas ilguma. Pie tam vēl atrodamas lēcas krāsainās, kas var pilnīgi izmainīt Jūsu izskatu. Lēcas internetā jau ir atrodamas milzīgā vairumā un speciālisti klientiem varētu nodrošināt pilnīgas atbildes, kā piemeklēt savu variantu. Bez šaubām, būtiski, lai pati lēcas cena nemaz nav īpaši zema, jo kvalitātei šajā gadījumā tad ir ievērojama nozīme un, protams, labāk atrast drošu ražotāju un pārdevēju.

Izveido savu bezmaksas mājas lapu! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Uzsākt darbu